W ubiegłym miesiącu zostaliśmy zaproszeni na konferencję organizowaną przez toruński Urząd Marszałkowski. Spotkanie dotyczyło podsumowania bieżącego wydatkowania środków europejskich oraz zaprezentowania obecnego stanu wdrażania dotacji unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 r.
Nawiązując do tytułu spotkania, czy w funduszach społecznych UE czeka nas „machina pozytywnych zmian”? Będąc na konferencji szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Zachęcamy do krótkiego artykułu.
Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiadomo jak będzie dokładnie wyglądało wdrażanie nowych programów regionalnych. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska jeszcze nie zajęła się RPO kuj.-pom. Najwcześniej jesienią mają zacząć się konsultacje, więc przy pozytywnych założeniach w I kwartale przyszłego roku mogą startować pierwsze konkursy dotacji w ramach nowej siedmiolatki. Jedno jest pewne – przyszła perspektywa finansowa będzie nastawiona bardziej na usługi niż przedsięwzięcia infrastrukturalne.
O tym jak wyglądają założenia programu regionalnego w nowej perspektywie finansowej można przeczytać pod linkiem – kliknij, aby poprać plik
Ciekawie zapowiada się koncepcja tzw. programu POWER, czyli „Programu Operacyjnego
Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. Środki pochodzące z tego właśnie źródła dystrybułowane będą zarówno na poziomie regionalnym jak i krajowym. Program zakłada m.in. wsparcie osób młodych do 29 roku życia, którzy będą chcieli założyć własną działalność gospodarczą. Mogą oni liczyć na preferencyjne pożyczki oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ponadto POWER koncertować się będzie na wydłużeniu efektywności zawodowe osób starszych, poprzez wdrażanie szeregu programów profilaktycznych. Nie zapominano także o poprawie administracji. Pomysłodawcy nowego programu zapewniają, że dzięki tym środkom usprawnione zostanie działanie urzędów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości (zamówienia publiczne, proces inwestycyjno-budowlany, zagospodarowanie przestrzenne, itp.).
Publikujemy szczegółowe założenia programu POWER – kliknij tutaj, aby pobrać plik
Najbardziej spodobał nam się pomysł tzw. bonów szkoleniowych oraz stworzenie rejestru instytucji szkoleniowych. Ze względu na naszą działalność jest to dla nas szczególnie ważne, nie tylko podczas korzystania ze środków unijnych. Na chwilę obecną rejestr jest w fazie koncepcji, ale nawiązaliśmy już współpracę z Ministerstwem Rozwoju i Infrastruktury i będziemy zmierzać do tego, aby nasza firma została do niego wpisana. Obecność w takim spisie daje dodatkową gwarancję jakości świadczonych przez nas usług szkoleniowego oraz umożliwia generowanie bonów szkoleniowych. Z kolei pozwalać one będą pojedynczym osobom skorzystanie z danego szkolenia, które bezpośrednio dofinansowane są ze środków europejskich i np. realizowane przez naszą firmę. Pomysł chwalą eksperci. Projekt bonów z powodzeniem od siedmiu lat jest realizowany we Włoszech w ramach regionalnego programu operacyjnego. Nie ulega wątpliwości, że wdrożenie tego rozwiązania na szerszą skalę w Polsce jest trafione i pozwoli efektywniej wydawać środki unijne.
Ponadto w roli prelegentów konferencji znaleźli się także beneficjenci realizujący projekty w ramach bieżącego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawiony został m.in. projekt brokeringu edukacyjnego w powiecie sępoleńskim, zaprezentowano koncepcję współpracy ponadnarodowej Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie z partnerami holenderskimi. Wszystkie materiały prezentujących podczas konferencji dostępne są do pobrania na stronie organizatora.
Konferencja „POKL – Machina pozytywnych zmian”, która odbyła się z naszym udziałem 13 czerwca 2014 r. w Bydgoszczy, zorganizowana została wspólnie przez Urząd Marszałkowski Woj. Kuj.-Pom., Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, Regionalne Ośrodki EFS w Toruniu i Bydgoszczy.
Więcej szczegółów na stronie www.mojregion.eu
Tekst i fot.: JR