„Maszynowe technologie pozyskania drewna”, to tytuł kolejnego szkolenia, które w połowie marca zrealizowaliśmy dla ponad 50 leśników z RDLP Poznań.
Przez dwa dni przekazywaliśmy kursantom w zielonych mundurach nie tylko wiedzę teoretyczną ale i praktyczną na temat m.in. organizacji i logistyki pracy harwestera i forwardera; sortymentowej metody pozyskania; wyznaczania szklaków operacyjnych; zabiegów trzebieżowych z wykorzystaniem maszyn i odbiórki drewna kłodowanego w stosach. Nie zabrakło także aspektów hodowlanych, wysokości pniaków i wymiarowania kłód oraz wpływu technologii na środowisko leśne czy pozyskania w drzewostanach poklęskowych.
II dnia szkolenia wybraliśmy się w teren Nadleśnictwa Oborniki Wlkp. k. Poznania. Tam omawialiśmy maszynowe pozyskiwanie drewna w cięciach przedrębnych oraz rębnych. Następnie analizowaliśmy wyznaczone szlaki zrywkowe oraz rezultaty przeprowadzonej trzebieży wczesnej i późnej przy użyciu maszyn. Była też okazja zobaczyć na żywo sprawną i dobrze zorganizowaną pracę zastawu do ścinki i zrywki. Z tego miejsca ogromne podziękowania dla kierownictwa Nadleśnictwa Oborniki i Nadleśnictwo Pniewy oraz firmy leśnej LASTECH, za profesjonalne przygotowanie powierzchni na pokazy oraz udostępnienie maszyn leśnych.
Mamy nadzieję, że kolejne RDLP będą zainteresowane podobnymi szkoleniami i zechcą z nami współpracować w tym zakresie. Wyniki z przeprowadzonych po szkoleniu anonimowych ankiet są potwierdzeniem, iż oferujemy najwyższy poziom kształcenia! marcowe szkolenie realizowane było na zlecenie warszawskiego stowarzyszania SITLID.
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji ze szkolenia: